Voor veel mensen start cosplay met het bronmateriaal: de films, games, boeken of strips in alle mogelijke genres waar een geliefd personage in voorkomt. Er gaat vaak vele uren zitten in het nauwkeurig bestuderen van dit bronmateriaal, waarna het nog eens vele weken en maanden kost om het kostuum van het gekozen personage zo precies mogelijk na te maken
In vroege wetenschappelijke literatuur over cosplay wordt nogal simplistisch geschreven over de keuze voor een bepaald kostuum: een cosplayer is zó’n fanatieke fan dat er een wens ontstaat het personage te belichamen. In de gesprekken met cosplayers voor deze tentoonstelling kwamen echter veel gevarieerdere beweegredenen voor kostuumkeuze naar voren. Cosplayers kiezen voor een personage omdat ze zichzelf een technische uitdaging willen geven, omdat ze samen met een groep vrienden naar een conventie willen in matchende kostuums, of om hun kansen op winst tijdens een competitie te vergroten.
Voor sommige cosplayers is het belangrijkste doel bij het maken van hun kostuum screen accuracy: het zo precies mogelijk namaken van wat er in het bronmateriaal te zien is. In veel cosplaywedstrijden is dit een belangrijk beoordelingscriterium. Maar lang niet voor iedereen is het letterlijk namaken een prioriteit. Juist de creatieve interpretatie van een personage is voor veel cosplayers onderdeel van het plezier.
Dat kan vele vormen hebben. Zo zie je bijvoorbeeld mash-ups, waarbij twee verschillende personages worden samengevoegd tot één nieuw kostuum. Dit kan een manier zijn om in te spelen op de actualiteit of trends: ten tijde van de deelname van Joost Klein aan het Eurovisie Songfestival waren er veel mash-ups met zijn karakteristieke breedgeschouderde Europapa-kostuum. In november en december zie je op veel conventies Sinterklaas-mash-ups. Het kan tevens een manier zijn om je liefde voor twee verschillende personages te tonen. De creatieve interpretatie kan ook voortvloeien uit het combineren van stijlen. Hoe zou een middeleeuwse versie van een 21ste-eeuws personage eruitzien? Of een romantische gothic versie van een personage dat in het bronmateriaal heel futuristisch vormgegeven is?